top of page

ואהבת לרעך כמוך


יש מישהו שלא מכיר או שמע את האמרה ואהבת לרעך כמוך? הרי בכל כיתת גן או בית ספר שמענו את זה לפחות פעם אחת. לכאורה משפט בלתי הגיוני, איך אפשר לאהוב אחר כפי שאני אוהב את עצמי, מי אוהב אחר כפי שהוא אוהב את עצמו? אכן שאלה טובה.

אלה מה מסתבר, שלעשות את זה, זה הדבר הכי טוב שתוכלו אי פעם לעשות עבור עצמכם.לפניי אלפיים מאה שנים בערך, הגיע נכרי אחד לחפש תלמיד חכם בשם שמאי הזקן. כשמצא אותו, אמר לו גייר אותי ליהודי על מנת שתוכל ללמדני את כל התורה כשאני עומד על רגל אחת, שמע זאת שמאי הזקן ושלח אותו ממנו והלאה.

מסתבר שאותו נכרי היה עקשן לא קטן וכנראה שגם מכוון מטרה. הוא החליט לחפש במקום נוסף, שאל, בדק והגיע אל הלל הזקן. בא לפני הלל וביקש את אותה בקשה, אמר לו הלל ״מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך - זוהי כל התורה כולה והשאר פירושים הם והרחבות מכאן לך ולמד״.


איך אפשר להציג תורה שלמה על רגל אחת ?

אם הייתם צריכים להציג את פרויקט החיים שלכם, ההמצאה או התגלית הכי חשובה לכם הייתם עושים את זה כשאתם עומדים על רגל אחת?

בעצם מה שעשה הלל הזקן הוא רמז לאותו נכרי, מי שמונע מעצמו מלהזיק לחברו הוא זה שראוי ללמוד את תורת ישראל, את התורה כולה.

לחילופין מי שמפעיל את עקרון ההדדיות בחייו הפרטיים, מי שמבין את עקרון ההתנהלות שעומד מאחורי הערבות ההדדית מי שמבין מה זה אומר להיות אחי, אח שלי, אח יקר ולא בלשון הסלנג אלא מי שלא כולא את עצמו בבועה הנרקיסית של האגו האישי שלו הוא זה, שראוי ללמוד את השיטה, את ההוראה, את הדרך הנכונה.
מה יותר הגיוני מאשר ללמוד את ספר הוראות יצרן להפעלת הגוף בהתנהלות שלנו בעולם.

אז נכון שתמיד יש כאלה שיפעילו דברים, ללא הוראות היצרן, אבל אם רוצים למקסם הפעלה של כל דבר, איזו דרך יותר טובה יש משימוש בספר הוראות היצרן.


אנחנו מספר ימים לפני פורים ויצא שבשנה האחרונה היינו עדים לתהפוכה לא קטנה בהתנהלות העולם כפי שאנחנו מכירים.

רוב הדברים שאליהם היינו רגילים כמו דרכי העבודה, שיטות העבודה הפרנסה החינוך התחביבים ומה לא, עבר טוויסט בעלילה ואנחנו כל יום מוצאים עצמנו מחשבים מסלול מחדש.

בין השאר גם חדרי הכושר אליהם היינו הולכים, אלו נשארו בודדים אפילו ריקים אולי עדות לעובדה שכדאי אולי לעצור את מירוץ החימוש במרדף אחרי גוף בריא ולנסות מעט לעבוד על נפש בריאה.


כולנו זוכרים שאת ליל הסדר שעבר עשה כל אחד מאיתנו בבית, חלקנו לבד חלקנו בצירוף המשפחה הגרעינית, פעם ראשונה שזכור דבר כזה בכלל.

ואם כל זה, נפתח כאן חלון זמן ונולדה כאן ההזדמנות למחשבה, איך אני כאן משתף פעולה לדוגמא אם השכן אליו אני אפילו לא יכול להתקרב.

נקודה נוספת אולי באותו עניין היא אם נזכור את הפעם האחרונה שזכורה מגפה שכזו בעם ישראל היא אותה מגפה שחיסלה עשרים וארבעה אלף תלמידי חכמים. תלמידיו של רבי עקיבא בן פסח ללג בעומר וכל זאת כיוון שעם כל חכמתם המרובה לא נהגו בכבוד בינם לבין עצמם ועל כך הם שילמו מחיר לא קטן.

אז איך אפשר לאהוב אחר כפי שאני אוהב את עצמי הרי אמרנו שזה לא הגיוני.

כדיי שנוכל כלל לחשב מסלול מחדש ולפני שנציב את היעד בווייז בואו נזכור שכדיי לאהוב את רעך כמוך, קודם צריך לאהוב את עצמך, כדיי לאהוב חברה טובה קודם כל צריך לאהוב את עצמך.

חברים שימו לב, לפניי הכל אחד או אחת צריכים קודם כל לאהוב את עצמם, לבדוק ולהיזכר מה הם החוזקות בהם אנחנו אוחזים, איך אפשר לתת אהבה לאישה או לגבר בבית אם אנחנו לא יודעים לתת אהבה לעצמנו.


במה אני טוב/ה איפה אני שווה ואז כשנצליח לאהוב את עצמנו וזאת בכל אחד מתחומי החיים אם זה לימודים והישגים טובים ואם זה קריירה, חברים, משפחה כשנצליח באמת לאהוב את עצמנו בכל אחד מתחומי החיים אז נוכל גם לאהוב אחרים.


נסו את זה וכתבו לי חזרה איך היה נסו יום או שבוע אם תרצו

כאן איציק ערד אתכם.

15 views0 comments

Comentarios


bottom of page